Сторінка психолога
Практичний психолог: Зубенко Наталія Михайлівна
Освіта: Вища, Одеський державний університет ім. І.І. Мечнікова, 1986; історик, викладач історії та суспільствознавства.
Курс «Практична психологія» – учбовий центр «Технологія успіху» м. Дніпропетровськ.
Успішно завершила програму зі спеціалізації «Кризисні стани в клінічній гештальт – терапії» при Українському співтоваристві практикуючих психологів «Гештальт- підхід».
Життєве кредо:
“Відкривати в людях добрі і гарні риси, навіть, якщо вони роблять усе, щоб їх приховати”
Робота практичного психолога КЗО “ПЦППРК” ДОР” базується на “Положенні про психологічну службу в системі освіти України”, нормативних актів Міністерства освіти і науки України, чинного законодавства України. Враховуються також підсумкові документи роботи навчального закладу, специфіка психологічного супроводу учнів пільгових категорій, а також результати спостережень та досліджень, проведених психологічною службою КЗО «ПЦППРК» ДОР”.
Робота практичного психолога спрямована на адаптацію учня в колективі, професії, його соціалізацію; психологічний супровід навчально-виховного процесу. Головними формами діяльності практичного психолога є: психодіагностична і консультативна робота, корекційно-відновлювальна і розвивальна діяльність, просвіта, навчальна діяльність, організаційно-методична робота і за потребою зв’язки з громадськістю.
1. Психологічне діагностування учнів
У відповідності до основних етапів навчально-виробничого процесу в діагностичному інструментарії практичного психолога ПТНЗ повинно бути чотири діагностичних мінімуми. Як базовими, застосовуваються діагностичні мінімуми, які розроблені методистами Дніпропетровського обласного НМЦ практичної психології і соціальної роботи та Навчально-методичного центру ПТО у Дніпропетровській області В основу програми діагностичних мінімумів покладена чотирьохвимірна діагностична модель особистості професіонала:
І ВИМІР: ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНІ ОСНОВИ
(тип ВНД, домінуючий тип темпераменту, властивості темпераменту, домінуюча півкуля)
ІІ ВИМІР: ІНДИВІДУАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ (мотивація, пізнавальна сфера, емоційна сфера, поведінка)
ІІІ ВИМІР: ПСИХОСОЦІАЛЬНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ( рівень соціалізованості, стиль міжособистісної взаємодії, поведінка в конфліктних та екстримальних ситуаціях)
IV ВИМІР: ПРОФЕСІЙНО-ВАЖЛИВІ ЯКОСТІ
(професійні уподобання, спеціальні здібності, тип професійної діяльності, сформованість професійно важливих якостей)
За результатами діагностики проводиться індивідуальна робота з педагогічними працівниками та групова у формі педагогічних читань. На заняттях в школі молодого педагога/майстра проводяться діагностика рівня емоційного вигоряння за методикою В.Бойка та діагностика конфліктної поведінки за Томасом.
2. Психологічне консультування учнів проводиться з проблем:
- взаємовідносини в навчальній групі (місце і роль в колективі);
- взаємостосунки з викладачами, майстрами виробничого навчання, вихователями, дорослими, батьками, ровесниками;
- взаємостосунки чоловік-жінка;
- усвідомлення власної особистості, внутрішньоособистістні конфлікти, профілактика комплексу неповноцінності;
- залежності особистості (алкогольній, наркотичній, комп’ютерній) і за результатами діагностики.
- Психологічне консультування педагогічних працівників проводиться з проблем:
- адекватного усвідомлення свого статусу в сім’ї, родині, професії, суспільстві; відреагування стресогенних подій;
- гуманізації навчально – пізнавальної діяльності; роботи по формуванню учнівського колективу;
- роботи з педагогічно занедбаними дітьми; роботи з схильними до девіантної поведінки учнями; психотерапевтичного характеру;
- за результатами діагностики.
- консультування адміністрації ліцею з питань покращення психологічного мікроклімату в колективі, усунення деструктивних ознак, вдосконалення управлінської системи впливу на підлеглого, прямий і зворотній зв’язок, мотивація взаємодії.
- Організація психологічної просвіти. З метою формування психологічної культури, підвищення психологічної компетенції викладачів, учнів та батьків психологічна просвіта проводиться за напрямками:
Педагогічних працівників:
- Виступи на педагогічних читаннях за наступними темами: «Психофізіологічні особливості підліткового віку», «Емоційне благополуччя учнів: бажане й реальне» і т. д.
- Виступи на педагогічних радах на тему: «Профілактика конфліктних ситуацій серед учнівського середовища та формування позитивного психологічного клімату під час уроку».
- Проведення психолого – педагогічних семінарів, занять в школі майстрів, школі класних керівників, школі молодого педагога. Інформування класних керівників щодо ефективної взаємодії з батьками учнів, лекторій на тему: «Педагогічна просвіта батьків».
- Методична допомога у підборі психологічної літератури з окремих тем; організація виставки психологічної літератури.
- Аналіз відкритих уроків; пропаганда здорового способу життя за програмою “Рівний – рівному” – проведення тренінгів та через інформацію стенду, виступ на батьківських зборах на тему: «Профілактика суіцідальної поведінки учнів»,«Психофізіологічні особливості підліткового віку» ; розповсюдження буклетів «Десять золотих правил виховання щасливих дітей, або поради американського психолога доктора В. Клайна», «Криничка батьківської мудрості – заповіді для батьків», «Азбука для батьків» і т.д..
- Корекційно-відновлювальна та розвивальна робота. В звя’зку з тим, що перше десятиріччя третього тисячоліття Генеральною асамблеєю ООН проголошено Міжнародним десятиріччям культури та ненасильства здійснюються слідуючи заходи щодо відзначення Міжнародного дня толерантності:
- з метою кращої соціалізації молоді для дівчат III курсу проводяться тренінги по “Запобіганню торгівлі людьми”, «Партнерське спілкування між статтю», «Інфекції, що предаються статтєвим шляхом»;
- з метою зниження ризику насильства, як фізичного, психологічного так і сексуального, для дівчат І курсу проводяться тренінгові заняття “Як запобігти насильству”.
- з метою реалізації державної програми профілактики ВІЛ-інфекції та СНІДу проводиться цикл тренінгових занять
- з метою підвищення цінності інституту сім’ї проводяться наступні заходи, котрі в комплексі дають корекційно-розвивальний ефект:
- виставка стінгазет та рефератів;
- відеосемінар “Від зачаття до народження” та «Негативні наслідки аборту», «Школа проти СНІДу» для учнів І курсу;
- перегляд відеофільмів відповідної тематики; З метою попередження суїцидальної поведінки проводяться виховні години з елементами тренінгу. Основними напрямками антинаркотичної, антиалкогольної та антитютюнової роботи є цикл тренангових занять за програмою «Рівний-рівному»: «Наркотики: міфи та реальність», «Профілактика конфліктів в учнівському середовищі», Профілактика вживання алкогольних напоїв серед учнів». Ознайомлення учнів з відповідною літературою. В рамках тижня суспільних дисциплін проводиться цикл тренінгових занять “Підлітки мають знати свої права” із запрошенням юриста з Соціального центру сім’ї, дітей та молоді.
- Організаційно-методична робота. Під патронатом НМЦ ПТО організовуються та проводяться обласні семінари практичних психологів ПТНЗ, в яких практичний психолог КЗО “ПЦППРК” ДОР” із задоволеням приймає участь. Поповнюється відеотека, аудіотека, бібліотека практичного психолога. Систематизуються і комплектуються матеріали за окремими темами. За активної підтримки з боку адміністрації постійно ведеться вдосконалення психологічного кабінету технічними та методичними засобами. Так, в кабінеті практичного психолога наявні комп’ютер для комп’ютерної діагностики психологічних станів та властивостей особливості, CD-програвач для проведення сеансів релаксації та аутотренінгів та інша оргтехніка. Регулярно підвищується фаховий рівень психолога шляхом:
- відвідування навчально-методичних заходів практичних психологів ПТНЗ і шкільних психологів;
- участі в науково-практичних конференціях ;
- участі у тренінгах;
- вивчення методичної, психологічної літератури. Крім того відвідуються відкриті уроки, конкурси професійної майстерності, виховні години загального масштабу, вибірково екзамени, святкові концерти, конкурси-огляди художньої самодіяльної творчості учнів. Проводяться профорієнтаційні екскурсії для і профорієнтаційні бесіди в ЗОШ м. Покров та Нікопольського району. З метою заохочення до вступу до КЗО “ПЦППРК” ДОР” існує практика написання матеріалів до місцевої преси. Організовується робота приймальної комісії.
Як допомогти підлітку під час вибору професії
Як і будь-який вибір,майбутньої професії відбувається за певними критеріями і з певним обмеженнями. Найважливіший критерій – це отримання морального задоволення від професійної діяльності. Далі (і часто водночас) – самореалізація, тобто розкриття в роботі талантів, здібностей і внутрішніх резервів людини. І лише потім – престиж, прибутковість, зв’язки батьків, династичні та інші міркування.
Звичайно, акценти можуть бути й інші. У кожній родині критерії свої. Але слід пам’ятати, що неправильні критерії можуть призвести до неправильного рішення, яке дорого обійдеться вашій дитині.
Отже, на першому місці, з великим відривом йде інтерес до своєї справи. І це природно, адже мало хто погодиться присвячувати життя і свій час тому, що йому не цікаве, нехай навіть справа дає гарний доход. На другому місці, віддача від своєї справи – моральне задоволення. І це теж зрозуміло – інтерес має заохочуватися віддачею, в іншому разі він швидко згасає. Цікаво, що моральна віддача цінується вище матеріальної. На третьому місці – комфортний колектив, адже людина – істота соціальна, і важливо не тільки те, що і як вона робить, важливо також – з ким вона робить цю справу. Стосунки з оточенням, з колегами дуже важливі. Всі ми, перш за все, – люди, а лише потім функціональні елементи тієї чи іншої системи. На четвертому та п’ятому місцях – матеріальна віддача від роботи. Теж цілком очікуваний результат. Адже їсти,як то кажуть хочеться завжди , і якщо улюблена справа не дає доходу, доводиться шукати підробіток, і врешті – решт людина може розчаруватися і змінити свою улюблену справу на якусь іншу, також улюблена ,але більш прибуткову.
Риба шукає, де глибше , а людина – де риба.
А ось розкриття талантів та здібностей – на одному з останніх місць. На жаль,це так. Це один з негативних результатів відсутності професійної підготовки і допомоги від батьків. Ось тут и привід задуматися.
Які типові помилки батьків при виборі критеріїв ?
По-перше, у багатьох сім’ях критеріїв вибору немає зовсім . Деяким батькам просто ліньки чи бракує часу займатися дитиною взагалі , а про його професійну орієнтацію вони думають в останню чергу . Це призводить до випадкового вибору професії. Хоча іноді цей вибір також бути вдалим .
По-друге , існують сімейні традиції . Питання вибору навіть не постає . Це – династичні професії . Іноді це також призводить до успіху . Дитина з дитинства занурена у відповідне середовище , спілкується з представниками своєї майбутньої професії ,має переваги : допомога та зв’язки батьків , їхній досвід і протекція .
По –третє , часто на перші ролі виходять гроші чи престиж професії. «Мені байдуже, де ти працюєш, аби ти заробляв багато і нас, батьків, забезпечував», – така позиція багатьох батьків і матерів .
Нарешті , чимало «чадолюбних» батьків закликають дитину знайти таку роботу , щоб не дуже напружуватися. «Де б не працювати , аби не працювати !»
У всіх цих випадках дитина може знайти те що їй потрібно , і бути цілком успішною і щасливою , але такі випадки – частіше виняток , ніж правило . Це як виграш в лотерею – комусь щастить ,але не всім і не кожному .
Як дізнатися ,що вибір професії зроблено правильно?
Дуже просто: якщо людина йде на роботу ,як на свято, якщо справа «горить» в руках, якщо вона повністю розкривається у своїй справі , реалізує свої приховані таланти , швидко стає майстром своєї справи , задоволена своєю роботою ,досягає професійного успіху . Якщо робота та хобі це одне і теж – це ознаки успішного вибору професії .
Сім кроків до виваженого рішення
Як же визначитися , ким тобі бути ?
1.Скласти список бажаних професій .
Складіть список професій , які вам до вподоби ,цікаві , за якими ви хотіли б працювати .
- Скласти перелік своїх вимог до таких професій : можлива професія і майбутній вид занять ; можлива професія і життєві цінності ; можлива професія і життєва мета; і мої нинішні гарячі проблеми; можлива професія та реальне працевлаштування за фахом; бажаний рівень професійної підготовки ; можлива професія і мої схильності та здібності; бажані зміст , характер і умови роботі
- Визначити можливість кожної вимоги Визначте, наскільки всі зазначені вимоги можливі . Можливо, є й не можливі вимоги на які можна не зважати.
- Оціни свою відповідність вимогам до кожної з професій
Окрім тих вимог , які маєте ви до професії існують і вимоги самої професії . Проаналізуйте, чи розвинені у вас професійні якості, чи відповідають ваші інтелектуальні здібності , психологічні особливості, стан здоров’я вимогам професії - Підрахувати та проаналізувати результати .
Проаналізуйте , яка професія з переліку найбільше підходить за всіма пунктами . - Перевірити результати.
Щоб переконатися у правильності ваших міркувань, обговоріть свій вибір з друзями , батьками, вчителями , психологами, профконсультантами . - Визначити основні практичні кроки до успіху.
Бажаємо Вам зробити правильний вибір!